Bylinky v těhotenství
Milé maminky,
jistě znáte tu ohromnou radost z toho, že jste těhotná. S těhotenstvím ale přichází i fakt, že si musíte dávat větší pozor na to, co jíte a pijete. U konzumace léků to platí dvojnásob.
V průběhu těhotenství totiž funguje hromada procesů v těle jinak a to včetně vaší imunity. Plné fungování imunitního systému tak bývá automaticky potlačeno. Proč? Kdyby se tak nestalo, vaše tělo by mohlo rostoucí embryo vyhodnotit jako „nežádoucí“ a v této chvíli by došlo k samovolnému potratu. Musíte se tak bohužel smířit s tím, že vás budou bacily v průběhu těhotenství pronásledovat na každém kroku.
Těm šťastnějším maminkám stačí brát těhotenské vitamíny – z osobní zkušenosti doporučuji Femibion nebo Pregnafolin. Z těchto doplňků mi nebylo špatně a neměla jsem problém s jejich polykáním. Mamavit jsem bohužel nebyla schopná spolknout a dávila jsem se po něm. Jiným maminkám ale zas bez problémů vyhovuje.
Méně šťastné maminky se ale určitě minimálně jednou za zimu s nějakým tím nachlazením, chřipkou nebo jinou nežádoucí virózou setkají a moc možností ve výběru produktů v lékárně nemají. Já osobně jsem opakovaně zápolila s kašlem a nejvíce mi pomohla obyčejná cibule s cukrem/medem. Hloupá jsem několikrát běžela do lékárny, dostala doporučený sirup pro těhotné nebo nějaký ten čaj a trpěla dalších 14 dní. Po konzumaci šťávy z cibule s cukrem jsem pocítila úlevu hned druhý den.
Pokud máte stejný problém a dostupné medikamenty pro těhotné vám nezabírají nebo do sebe jednoduše nechcete cpát žádnou chemii, mrkněte na níže uvedený seznam bylinek, které v těhotenství můžete bez obav konzumovat.
Při nachlazení:
- Řepík lékařský – supr pomocník při nachlazení, kašli nebo při zánětu močových cest. Můžete jej užívat dlouhodobě, ale ne pořád.
- Jitrocel kopinatý – taktéž velký pomocník při nachlazení a kašli. Nesmí se ale užívat dlouhodobě a pozor na vysoké dávky!
Při horečce a průjmu se doporučuje Jahodník obecný – má slabé působení, a proto se hodí k dlouhodobému používání.
Pokud vás trápí únava, tak vězte, že je to naprosto normální. Vaše tělo nyní potřebuje mnohem více odpočinku. Z bylinek by vám tak v lékárně měli doporučit maximálně Meduňku lékařskou, která má na pomoci k uklidnění, uvolnění a lepšímu spánku.
Většinu nastávajících maminek trápí otoky. Patříte také mezi ně? Zkuste obklady z Jitrocele kopinatého, určitě se vám uleví.
Bylinky ovlivňující porod:
- přibližně 4 týdny před termínem porodu se doporučuje užívat Maliník obecný, který uvolňuje pánevní svalstvo a připravuje porodní cesty.
- pár dní před porodem nebo přímo při porodu je možné užívat Srdečník obecný, Bazalku pravou nebo Sporýš lékařský. Srdečník obecný uvolňuje stahy dělohy, Bazalka pravá zase ulevuje od porodní bolesti a napomáhá porodu placenty. Sporýš lékařský by vám měl napomoci k pravidelným a efektivním kontrakcím.
- v poporodní době můžete užívat bylinky, které zastavují krvácení a podporují zavinutí dělohy. Mezi tyto byliny patří Řebříček obecný, Kontryhel obecný, Kokoška pastuší tobolka a Kopřiva dvoudomá.
Stejně jako u léků i u bylinek si musíte dávat pozor na konzumaci některých rostlin. Níže najdete krátký souhrn bylin, kterým byste se podobu těhotenství měla spíše vyhnout:
- Aloe pravá, neboli Aloe Vera
- Andělika lékařská
- Anýz vonný
- Drmek obecný
- Heřmánek pravý
- Komonice lékařská
- Kopytník evropský
- Lékořice lysá
- Libeček lékařský
- Petržel zahradní
- Řebříček obecný
- Sporýš lékařský
- Šalvěj lékařská
- Vojtěška Alfalfa