Nejlepší autosedačka 9-36 kg
Milý rodiče,
v tomto článku najdete několik odkazů na rostoucí autosedačky ve váhové kategorii 9-36 kg. U tohoto typu autosedačky výrobce uvádí vhodnost od 9 měsíců až do 12 let, a proto je velmi oblíbenou a vyhledávanou alternativou rodičů. Je sice pravdou, že v případě pořízení této autosedačky již nemusíte řešit žádnou jinou a ušetříte nějakou tu korunu, ALE…
Je opravdu vhodné po dobu 12 let používat jednu a tu samou autosedačku? Je třeba si uvědomit, že malé batole má úplně jiné nároky na pohodlí i bezpečnost než odrostlejší dítě. Nejen, že je pro něj stále vhodnější sedačku polohovat, ale v rámci bezpečnosti je pro něj poměrně zásadní jezdit PROTI směru jízdy! Proč? V případě nárazu (čelního, zadního) je dítě zatlačeno zády do autosedačky, nikoliv vymrštěno ze sedačky směrem ven. Na rozdíl jízdy v/proti směru se můžete podívat v tomto videu.
Velkým hitem jsou pak tzv pultíkové autosedačky. Zde se názory dost rozcházejí. V crash testu můžete vidět rozdíl mezi sedačkou s/bez pultíku. Není mi náraz do pultíku ani trochu sympatický, ale rozdíl je obrovský. Otázkou je, zdali v tomto případě plní pultík podobnou funkci jako airbag nebo může udělat více paseky než užitku.
Všechny autosedačky, které ale nyní najdete na trhu prošli testy a splňují normy EU. Pokud i přesto víte, že chcete používat tento typ autosedačky, níže najdete několik doporučení. Z mé strany ale vidím jako nutnost na tyto rozdíly upozornit.
Nejoblíbenějšími a velmi kvalitními autosedačkami, které vyhrály i různá ocenění jsou modely Pallas od značky Cybex, na které se podíváme podrobněji níže.
Oblíbený výrobce Cybex v této kategorii nabízí pouze modely Pallas, například Pallas S-fix 2020.
Tento model nabízí:
- regulovatelný „bezpečnostní“ pult,
- nastavitelný L.S.P. systém (zvýšená ochrana při nárazu z boku),
- tří poziční naklápěcí opěrku hlavy, která zabraňuje přepadávání hlavičky dítěte dopředu,
- polohovací funkce,
- odvětrávání,
- dodatečné upevnění ISOFIXem,
- více místa pro dítě a zároveň autosedačka zabírá méně místa v autě.
Oproti verzi M-Fix má tento model upravenou vnitřní ergonomii pultu a sedadla. Rovněž je upravena boční ochrana L.S.P., která v základní pozici již tolik nevyčnívá.
Na své si přijdou i příznivci značky Ferrari, kteří si mohou zakoupit speciální edici Victory Black nebo Racing Red.
Top číslo jedna na samotné Heurece je nižší třída autosedačky Cybex Pallas M-Fix SL 2019, kterou ale oproti výše zmíněnému modelu zakoupíte o několik tisíc levněji. Verze M-Fix SL rovněž nabízí lineární ochranu při bočním nárazu, nastavitelný „bezpečnostní“ pultík, ISOFIX Connect nebo třeba naklápěcí opěrku zad. Nenajdete zde ale právě velmi žádanou tří poziční opěrku hlavy, která při spánku brání dítěti přepadnutí hlavičky dopředu.
Pokud byste se nechtěli o tuto patentovanou vychytávku ochudit, můžete zakoupit model Pallas M-Fix 2020.
Zde uzavíráme pomyslnou čáru nad výrobcem Cybex a jdeme se podívat na další autosedačky, které stojí za zmínku.
Autosedačka Britax Römer Evolva 123 SL SICT 2020 se nachází v hodnocení Heureky na třetím místě. Vašemu dítěti dopřeje vysoký komfort a „maximum“ bezpečí nejen díky pětibodového pásu. Upevnit ji můžete buď pomocí systému ISOFIX nebo pásy automobilu. U autosedačky je samozřejmě možné nastavení opěrky hlavy i bočnice a systém SICT chrání vaše dítě proti bočnímu nárazu.
Za zmínku také stojí jedna z levnějších variant – sedačka od značky Zopa, model Carrera 2020, která je vybavena mírným polohováním jenž má zabránit padání hlavičky dopředu při spánku dítěte. Nabízí vylepšenou ochranu v případě bočního nárazu a pěti bodové pásy. Pásy stejně jako opěrku hlavy je možné výškově nastavit. Autosedačku nelze připevnit pomocí systému ISOFIX, ale pouze pásy vozidla.