Nejlepší kočárek pro dvojčata
Čekáte dvojčátka? Výběr sice není tak pestrý jako u jedináčka, není ale třeba zoufat. Smiřte se ale s tím, že kočárek bude dražší, pro váš větší, pro děti méně prostorný a ne vždy se budete vejít všude. V tomto případě je třeba hlavně myslet na vchodové dveře nebo výtahy. S většinou kočárku u dveří problém mít nebudete, na výtahy ale pozor :).
Níže najdete několik mých tipů, opět seřazených od nejlevnější varianty po tu nejdražší.
Valco Baby Snap 4 Duo patří mezi nejlevnější a zároveň i nejlehčí kočárky v této kategorii. Díky nízké váze se s kočárkem dobře manipuluje a jednoduše se skládá. Model pak oplývá stejnými vlastnostmi jako verze pro jedno dítě. Oceňuji polohování zádové opěrky pro každé sedadlo zvlášť (ne každý kočárek pro dvojčata má). Zároveň je ale kočárek jeden z nejužších (75cm) a věřte mi, že zde se hodí každý centimetr na víc. Nosnost jednotlivého sedáku je pak 20 kg. Abyste kočárek mohli používat již od narození, je třeba dokoupit vložné tašky (těžko hodnotit, mají své plusy i mínusy). Bohužel také na tento typ kočárku (sedačky vedle sebe) nelze přidělat dětské autosedačky.
V případě, že chcete ušetřit prostor na šířku a tím dopřát vašim dětem plnohodnotné sezení jako u kočárku pro jedináčka, bude potřeba přidat nějaké ty cm na délku kočárku.
Přiznám se, že nejsem fanda těchto kočárků…jedno dítě je vždy tak trochu znevýhodněno špatným výhledem nebo vy řešíte špatný přístup (například do spodní korby). Ale když potřebujete přejet někde k lékaři a děti vám spinkají, usazení autosedaček na konstrukci je k nezaplacení.
Mezi tento typ patří například Hauck Atlantic Twin nebo ABC Design Zoom.
Mezi velmi oblíbené „klasické“ kočárky patří Dorjan a model DS5 a to především proto, že nabízí mnoho barevných kombinací a zároveň je v této kategorii jeden z nejlevnější (v ceně jsou již i korby). Opět je ale třeba myslet na to, že korbička ani sporťák nejsou tak široké jako u single kočárku. Dorjan má pak bohužel v této kategorii asi nejhorší parametry (šířka 74 cm) a to včetně mohutné konstrukce. Doporučená váha na jedno sedadlo 15 kg mi také nepřijde moc.
Další zajímavou variantou pro vaše dvojčátka je Baby Jogger City Mini. Jedná se o lehký, dobře skladný kočárek s koly plněné pěnou (nemusíte se bát píchnutí). I u tohoto modelu lze zádovou i nožní opěrku polohovat zvlášť pro každé dítě. Bohužel zde chybí možnost přidělání hrazdičky. V případě použití pro dva různě staré sourozence můžete na konstrukci přidělat autosedačku. Pro dvojčátka nikoliv, rovněž nelze přidělat samostatné korby, ale je nutné použití vložných tašek.
Kdo mě sleduje již nějakou dobu určitě si všiml, že jsem poměrně velký fanda značky Thule (do terénu používáme pro jedno dítě Glide 2). I proto zde musím zmínit jejich Urban Glide 2 Double. A rozhodně o něm nepíši jen tak. Osobně jsem měla možnost jej vyzkoušet (porovnat například s Dorjanem) a musím říct, že pro další dítě budeme určitě pořizovat jeho variantu single a Glide 2 si necháme na sport a do lesa.
Kočárek je velmi lehký (15kg), konstrukce opravdu kvalitní a zároveň je kočárek jeden z nejširších (80 cm). Každý sedák má nosnost 22 kg. U výrobce je pak možnost registrace pro prodloužení záruky. A jak jsem již zmiňovala – obrovským plusem je snadná manipulace kočárku. Vůbec na něm nepoznáte, že tlačíte dvojkočár, krásně se s nim manévruje. No, prostě radost s nim jezdit. Bohužel i přes tyto skvělé jízdní vlastnosti je pár věcí, které musím Thule vytknout a mrzí mě, že ani u letošního modelu na tom nezapracovali. Velmi mi chybí možnost polohovat nohy a to zejména poloha do roviny. Když vám dítě usne, tak mu visí dolů (je ale možné od jiných výrobců zakoupit držák na polohování). Zároveň zadní opěrku nelze napolohovat do úplné roviny. U doublu mě pak dále mrzí, že je možné uchytit jen jeden středový držák. Při reálném používání to pak znamená, že jedno dítě může mít hrazdičku, druhé jedině pultík na pití a svačinku. Jsou to ale nedostatky, které se buď dají dokoupit nebo je spíš řeší rodič než dítě. Pro mě osobně by tento kočárek byl jasnou volbou i přes to, že zde nelze opět použít dvě autosedačky nebo dvě korbičky, ale pouze vložné tašky.
Mezi mé poslední dva tipy patří sportovní kočárky TFK. Tento výrobce je velmi známý tím, že se zaměřuje především na aktivní rodiče. Cenově jsou kočárky o dost dražší než výše zmíněná konkurence, ale u obou modelů je možnost použití korby i autosedačky pro obě děti (korby jsou již v ceně).
Rozdíl v těchto modelech je především v rozměrech, váze, použitém materiálu nebo třeba i kolech.
Adventure 2 je nejužší kočárek na trhu vůbec (74 cm), váží 18,5 kg a nosnost jednoho sedáku má 15 kg (celková maximální nosnost kočárku 45 kg), u korbičky pak výrobce uvádí maximální nosnost 9 kg. Vybírat je možné ze 4 základních barev (černá, tmavě šedá, hnědá a zelenomodrá).
Duo Stroller Air je širší o 4 cm, váží 22,5 kg a nosnost sedáku má 22 kg, korbička 15 kg. Zároveň jsou u tohoto modelu použita komorová kola Air Chamber a v oblasti sedáku použit materiál Airgo, který lépe větrá. K zakoupení je možná i barevná varianta Glow in The Dark (barva. která svítí ve tmě). Mimo základní černé se model liší i v dalších barevných kombinacích oproti svému kolegovi. Dalšími barvami je světle šedá, tmavě béžová, olivová, krásná tmavě modrá a již zmíněná GID (v noci svítí).