Pomocníci před porodem
Není to tak dávno, co jste zjistila, že jste těhotná a najednou vám váš kalendář ukazuje 32 týden a vy už řešíte mateřskou? Utíká to, co? Do porodu vám sice zbývá ještě několik týdnů, ale u mě to byl počátek období, kdy jsem začala zjišťovat plno informací o průběhu porodu a jak svému tělu v tomto náročném momentě alespoň trochu pomoci. V tomto článku se tak s vámi podělím o nejčastěji používané „babské“ rady, které mi ale mimo jiné doporučila i má PA.
Lněné semínko
Toto semeno je obecně pro tělo velmi prospěšné. Je zdrojem mnoha esenciálních mastných kyselin, které mají například blahodárný vliv na nervovou soustavu nebo stav vaší pokožky. Rovněž obsahuje látky nazývané lignany, které mohou být vhodným pomocníkem při boji proti různým bakteriím, plísním, ale také rakovině. A takto bychom mohli u tohoto zázraku pokračovat ještě na několik řádků.
V dnešní době se využívá nejčastěji při problémech se zažíváním, protože odstraňuje zácpu, normalizuje střevní mikroflóru a pomocí slizu chrání žaludeční a střevní sliznice. A právě díky vysokému obsahu slizu nás semínko zajímá i v době těhotenství. Z vlastní zkušenosti doporučuji jeho konzumaci po celou dobu očekávání vašeho potomka. Nevyvolává porod, a proto se jeho zařazení do jídelníčku nemusíte nijak obávat. Stačí každý den lžička do ovesné kaše nebo jogurtu a vyhnete se nepříjemné zácpě. Od 36 tt se pak doporučuje pít jeho odvar. Na internetu najdete hned několik postupů, které se ale od sebe mohou trochu lišit. Já lněné semínko nejčastěji zpracovávala následovně:
- jednu polévkovou lžíci semínka 5 minut povaříme v cca 400 ml vody, následně odvar scedíme a necháme chvíli vychladnout. Tekutina nemá žádnou výraznou chuť ani vůni. Jen její konzistence se změní na slizovitou. Někdo doporučuje semínka necedit a vypít vše dohromady.
- nebo jednu polévkovou lžíci pomletého semínka zalijeme do 3/4 hrníčku horkou vodou a necháme chvíli louhovat. Následně přidáme med a mléko.
A jak vám vlastně semínko pomůže při porodu? Díky jeho konzumaci se budete lépe vyprazdňovat a zároveň dochází k zvlhčení porodních cest. Říká se také, že mázek ulpívá na samotném plodu a to pak lépe vyklouzne ven. Hydrofilní i jiné skvělé vlastnosti mají i chia semínka. Konzumaci můžete rovněž provádět během celé doby těhotenství.
Zobrazit recenzePorovnat ceny eshopů
Maliník
Čaj z maliníku zakoupíte v lékárnách a má PA mi doporučila konzumovat 1-2 šálky denně od 36 tt. Chuť čaje není nijak výrazná, ale naopak velmi jemná. Ani zde se nemusíte bát, že by vám pití tohoto čaje vyvolalo porod. Maliník pouze změkčuje porodní cesty a může mít vliv na zkrácení druhé doby porodní. Po porodu mimo jiné napomáhá k zavinutí dělohy a zastavení přílišného krvácení.
Zobrazit recenzePorovnat ceny eshopů
Masáž hráze
Pomocí pravidelné masáže hráze docílíte její lepší pružnosti, která vám následně může pomoci při porodu bez potřebného nástřihu. Doporučuje se pozvolna začít 4-6 týdnů před termínem porodu. Nejdříve ob den, následně každý den. Masáž by ale neměla být moc dlouhá a intenzivní.
Masáž si může žena provádět sama nebo s pomocí partnera. Vždy ale dbejte na dostatečnou hygienu a k masáži používejte k tomu určený olejíček. Pokud jste měla nebo máte problém s vaginální infekcí nebo u vás první pokusy o masáž vyvolávají kontrakce, tak masáž neprovádějte.
Zobrazit recenzePorovnat ceny eshopů
A jakou zkušenost máte ostatní maminky vy s těmito babskými radami? Odborníci sice sami pořádně nedokážou říci, zdali maliník nebo masáž hráze může mít nějaký velký vliv na průběh porodu, ale myslím si, že za zkoušku nic nedáte. Minimálně budete ve větší psychické pohodě a to je při porodu velmi důležité.