Vitamíny pro těhotné
Těhotenství je krásná věc. Pokud tedy několik týdnů v kuse nezvracíte nebo neležíte v posteli vysílením. To k těhotenství ale prostě patří a musíme se smířit s tím, že některé maminky mají větší štěstí než jiné. Už od začátku tohoto období je ale třeba myslet na to, že ve vás roste nový život, který z vás sosá pro něj potřebné živiny a vitamíny a tomu byste měla přizpůsobit i svůj jídelníček. Případně jej doplnit o doplňky stravy.
Již při plánování těhotenství se tak snažte jíst vyváženě a vyvarujte se zbytečným cukrům v podobě sladkých limonád nebo cukrátek. V tomto období se také doporučuje začít konzumovat kyselinu listovou, která výrazně snižuje riziko vývojových vad.
Kyselinu listovou byste měla brát i po celý první trimestr. Dalšími doporučenými vitamíny jsou vitamíny B,D a C, Hořčík, Mastné kyseliny, Vápník, Železo a Jód.
Naopak si dávejte pozor na přílišnou konzumaci vitamínu A. Vysoké dávky tohoto vitamínu mohou být totiž toxické a mohou vést k poškození správného vývoje končetin vašeho miminka. Obecně je ale tento vitamín v těhotenství velmi prospěšný a má řadu pozitivních účinků.
Níže najdete přehled několika nejprodávanějších doplňků stravy určených přímo pro těhotné.
Femibion 1 a 2 je asi jeden z nejznámějších výrobků s vitamíny pro těhotné. Femibion najdete na trhu ve dvou verzích, které jsou označovány jako 1 a 2. První varianta je určená ženám, které teprve plánují těhotenství a také těhotným ženám do konce 12. týdne. Druhá varianta je doporučována od druhého trimestru těhotenství. Tablety neobsahují doporučený Hořčík, Mastné kyseliny, Vápník ani Železo. Cenově se pak řadí mezí nejdražší, kdy jedna tableta vychází cca na 6-8 Kč podle typu a velikosti balení.
Osobně jsem Femibion 1 užívala a velké plus pro mě byla malá velikost kapsle, kterou jsem neměla problém spolknout.
Kde koupit Femibion 1Femibion 2
Chytré miminko Superfolin 1 a 2 zakoupíte stejně jako Femibion ve dvou variantách. Obsahově i cenově je Superfolin 1 víceméně na stejné úrovni jako Femibion 1. Varianta pro nastávající maminky od druhého trimestru ale navíc obsahuje DHA a EPA (mastné kyseliny). Naopak neobsahuje vitamín D a B12. Nejvýhodněji se mi pak podařilo výrobek najít za cenu necelých 5 Kč/tableta.
GS Mamavit oproti Femibionu obsahuje řadu dalších vitamínů a minerálů jako jsou: Betakaroten, Vápník, Fosfor, Mangan, Železo, Zinek, Hořčík, Měď, Chrom, Molybden a Selen. Zde ale doporučuji podrobně nastudovat složení a doporučenou denní dávku, která by u těhotných měla být dokonce i vyšší. Většina navíc obsažených minerálů ji totiž nesplňuje. GS Mamavit pak pořídíte nejvýhodněji a to za cca 4,3 Kč/tableta.
GS Mamavit můžete nyní zakoupit i doplněny o mastné kyseliny DHA a EPA. Oproti klasické verzi jej ale nezakoupíte za tak výhodnou cenu a jedna tableta pak vychází kolem 6 Kč.
Jako nevýhodu zde musím zmínit velikost tablet, které pro mě osobně byly nekonzumovatelné. I když jsem si velkou „suchou“ tabletu rozpůlila, tak to pro mě představovalo problém a balení jsem ani nedobrala. Maminky, měla jste s tím také některá problém?
Pregnafolin je na trhu poměrně krátce a je to výrobek z řady lékárny Dr. Max. Opět nabízí verzi pro první trimestr a od druhého trimestru. První varianta se obsahově opět skoro neliší od Femibionu 1 a Superfolinu 1. Oproti zmiňovaným konkurentům je ale výrazně levnější a jedna tableta vychází na necelých 5 Kč.
Od druhého trimestru vám pak v lékárně nabídnou Pregnafolin + DHA. Jak už název sám napovídá, tato verze je navíc obohacena o mastné kyseliny v podobě EPA a DHA. Cenově se pohybuje kolem cca 8 Kč/den. Sledujte ale nabídku lékárny, která má velmi často akci 2+1 na své výrobky a to se pak opravdu vyplatí (5 Kč/den). Oproti všem výše zmíněným produktům může být ale pro někoho mínus, že konzumujete tablety rovnou dvě. Jednu s vitaminy, druhou s mastnými kyselinami. Tablety jsou ale velikostně přijatelné a s polykáním nemám problém.
Závěr
Na trhu najdete jistě ještě řadu produktů, které výše nezmiňuji, ale myslím si, že složením si budou velmi podobné. Mimo GS Mamavit neobsahuje žádný výše uvedený produkt doporučovaný Hořčík, Vápník nebo Železo.
Hořčík doporučuji brát v samostatných tabletách a to až ve chvíli, kdy vás začnou trápit nepříjemné křeče. Vápník a železo se nachází v řadě potravin, které by v rámci vyváženého jídelníčku měly být součástí vašeho denního příjmu, a proto si myslím, že není nutné tyto vitamíny bez projevu jejich nedostatku zvlášť doplňovat.
Jaké máte zkušenosti vy s doplňky stravy v těhotenství a setkala jste se některá z vás s projevy jejich nedostatku?